Dlaczego LPG jest tańsze niż benzyna?

Czy rzeczywiście eksploatacja pojazdów zasilanych gazem LPG jest bardziej ekonomiczna niż w przypadku benzyny? Choć taki jest obiegowy pogląd, warto przyjrzeć się temu zagadnieniu i zastanowić się, od czego to zależy. Dzisiaj spróbujemy wyjaśnić, dlaczego LPG jest tańsze niż benzyna. Warto przeczytać i zadecydować się na instalację LPG.

Czym jest paliwo LPG w kilku zdaniach?

LPG jest płynnym paliwem wysokoenergetycznym, mieszanką składającą się z propanu i butanu. Wykorzystywany jest do napędu pojazdów spalinowych, które wyposażone zostały w instalacje LPG.  Pojazdy zużywające autogaz uważane są za bardziej ekologiczne, emitują bowiem do atmosfery o wiele mniej szkodliwych spalin. Nowoczesne instalacje gazowe wytwarzają mniej tlenku węgla, węglowodorów i tlenków azotu oraz znikome ilości cząsteczek stałych i sadzy.

Tania produkcja gazu LPG

Podstawowym czynnikiem, który decyduje o niskiej cenie gazu płynnego LPG, jest jego tania produkcja. Cały wolumen LPG na rynku pochodzi częściowo z wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej, druga część z rafinacji ropy naftowej. Dzięki właściwościom fizycznym LPG jest łatwy do oddzielania od pozostałych frakcji podczas krakingu, czyli przeróbki ciężkich frakcji ropy naftowej  na benzynę oraz oleje. Stąd LPG jest uważny za naturalny „produkt uboczny”. Dlatego jest paliwem relatywnie tanim, bardziej niż benzyna i olej napędowy. Jego średnia cena za 1 litra na stacjach paliwowych jest ok. dwukrotnie niższa od ceny benzyny E95.

Eksploatacja aut na gaz

Jazda na autogazie jest ekonomiczna i ekologiczna, a także co bardzo ważne dla większości kierowców również bezawaryjna. Nowoczesne gazowe instalacje samochodowe, współpracujące z najnowszymi technologicznie sterownikami są niezawodne, wytrzymałe i bezpieczne, o czym można przekonać się, odwiedzając stronę internetową producenta instalacji autogazu Zenit Autogas Systems z Radomia, który prowadzi też sklep online z elektroniką instalacji gazowej, filtrami fazy lotnej i ciekłej, sterownikami i adapterami lpg, listwami wtryskowymi itp. Instalacje gazowe można montować w samochodach benzynowych z pośrednim i bezpośrednim wtryskiem paliwa, a nawet w pojazdach hybrydowych.

Author: autoq.pl