Jak dbać o instalację LPG w samochodzie?

Zakup samochodu zasilanego gazem bądź montaż instalacji LPG w aucie stają się coraz popularniejsze wśród kierowców. To nie tylko znaczące obniżenie kosztów jazdy, ale też dbałość o środowisko. I choć rozwiązaniu temu nie brakuje zalet, należy mieć na uwadze, że jest to dodatkowy układ w samochodzie wymagający uwagi. Jak więc dbać o samochód z instalacją LPG?

Jakość instalacji, montażu i samego paliwa

Najnowsze instalacje LPG są praktycznie bezobsługowe – pracują bezawaryjnie i wymagają głównie okresowego serwisu. Tak jest jednak jedynie w przypadkach wysokiej jakości instalacji, które zamontowano w profesjonalnym warsztacie. To od tego w dużej mierze zależy, czy samochód zasilany gazem będzie dobrze się sprawował. Z tego też powodu czołowi producenci instalacji LPG, jak np. ZENIT Autogas Systems, współpracują z wybranymi warsztatami i to do nich kierują na montaż. Z kolei niskiej jakości gaz nie tylko negatywnie wpływa na pracę instalacji gazowej, ale też pogarsza parametry silnika.

Regularne serwisowanie instalacji LPG w samochodzie

Podobnie jak pozostałe układy, tak i instalację gazową należy poddawać okresowym przeglądom. Częstotliwość ich przeprowadzania wyznacza producent, najczęściej co 10 lub 15 tys. km. W trakcie takiego przeglądu m.in. sprawdza się szczelność całego układu i poziom płynu chłodniczego czy wymienia filtry i świece zapłonowe. Na przegląd instalacji LPG warto udać się do wyspecjalizowanego warsztatu, który dodatkowo przeprowadzi diagnostykę komputerową instalacji gazowej. Ta wymaga specjalnego oprogramowania, dostosowanego do obsługi konkretnego typu instalacji.

Jak samodzielnie zadbać o samochód z LPG?

Przede wszystkim należy pamiętać, że po założeniu instalacji LPG samochód nadal jest dwupaliwowy. Trzeba więc regularnie tankować nie tylko gaz, ale i benzynę. Dzięki temu można uniknąć np. zatarcia pompy w zbiorniku czy korozji zbiornika. Powszechnie stosowaną praktyką jest uruchamianie auta na benzynie i przełączanie go na gaz dopiero, gdy silnik się rozgrzeje i osiągnie temperaturę przynajmniej 40°, jednak nie jest to konieczne – większość aut z instalacją LPG automatycznie przełącza się na gaz. Nie trzeba więc martwić się o sprawność obu układów paliwowych. Płyny eksploatacyjne, jak np. oleje silnikowe, też dobiera się pod kątem instalacji LPG.

Author: autoq.pl