Złomowanie pojazdów – Jak legalnie zezłomować pojazd?

Wraz z upływem lat każdy samochód traci na wartości, a kolejne usterki sprawiają, że pomimo tysięcy przejechanych kilometrów nadchodzi czas pożegnania sentymentów. Warto pamiętać, że auto złomowanie powinno odbywać się wyłącznie w legalnej stacji demontażu pojazdów.

  1. Legalna auto kasacja w stacji demontażu pojazdu
  2. Złomowanie aut – Jak zezłomować auto?
  3. Jakie dokumenty otrzymamy po kasacji w legalnej stacji demontażu pojazdów?

1. Legalna auto kasacja w stacji demontażu pojazdu

Pojazdy, które trafiają na stację demontażu pojazdów są rozbierane na czynniki pierwsze. Taki proces ma służyć przede wszystkim bezpieczeństwu środowiska. W samochodzie znajduje się wiele uciążliwych dla środowiska płynów eksploatacyjnych, a także innych elementów, takich jak opony, czy zużyty akumulator. Żeby wszystko zostało zutylizowane w należyty sposób rozbiórką pojazdów mogą zajmować się tylko wyspecjalizowane stacje demontażu pojazdów. Warto więc upewnić się, że miejsce, w którym odbywa się kasacja pojazdów działa legalnie. W przeciwnym razie można zapewnić sobie nie lada kłopoty.

2. Złomowanie aut – Jak zezłomować auto?

Złomowanie samochodu jest proste, jednak wymaga pewnych formalności. Przede wszystkim właściciel pojazdu powinien przygotować wszystkie potrzebne dokumenty. Wybierając miejsce kasacji, należy upewnić się, że stacja demontażu pojazdów ma odpowiednie pozwolenie na tego typu działalność. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto również porównać ceny w kilku stacjach oraz omówić wszystkie dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym. Po kasacji pojazdu należy odebrać od pracownika stacji wszystkie niezbędne dokumenty.

Kolejnym etapem jest wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji. Właściciel pojazdu ma na to 30 dni. Następnie można złożyć wniosek o zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony pojazdu w towarzystwie ubezpieczeniowym.

3. Jakie dokumenty otrzymamy po kasacji w legalnej stacji demontażu pojazdów?

Kiedy złomowanie auta dobiegnie końca należy odebrać zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu w trzech egzemplarzach. Pierwszy egzemplarz jest potwierdzeniem dla właściciela auta, drugi zostaje po stronie stacji demontażu, a trzeci będzie niezbędny do wyrejestrowania pojazdu. Dodatkowo pracownik stacji powinien wydać unieważnienie dowodu rejestracyjnego oraz tablic rejestracyjnych i karty pojazdu.

Więcej na temat złomowania aut w Warszawie można przeczytać na stronie https://kupiewszystkieauta.pl/auto-kasacja-warszawa/.

Author: autoq.pl