Jak ładować akumulator?

Akumulatory samochodowe mają to do siebie, że w okresie zimowym potrafią się rozładowywać. Czy jednak, gdy ładujesz go, to czy grozi Ci przeładowanie akumulatora?

Niewielki akumulator nie musi być zły

Zanim dojdziemy do tej kwestii, to dobrze jest poinformować Cię, jak powinien wyglądać właściwy proces ładowania akumulatora oraz w jaki sposób podłączyć akumulator do prostownika. Będzie Ci do tego potrzebny zasilacz albo prostownik. Ten ostatni to jest element elektroniczny, który służy do zamiany napięcia zmiennego na napięcie stałe. Dobrej jakości prostowniki można znaleźć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych internetowych. Najlepiej jest wybierać takie akumulatory, które mają niewielkie rozmiary i mocne działanie. Dobrym pomysłem jest również wybranie takiego akumulatora, który posiada zabezpieczenie przed przeciążeniem. Profesjonalne akumulatory są w stanie odpalić nawet samochód ciężarowy.

Czy warto jest szybko ładować akumulator?

Jak mówiły nasze babcie, co nagle to po diable. Tutaj szybkość może prowadzić tylko i wyłącznie do uszkodzenia akumulatora. Właściwy prąd ładowania powinien wynosić 10 procent pojemności całego akumulatora. To znaczy, że jeżeli masz akumulator o pojemności 50 Ah to musisz go ładować prądem o natężeniu 5A. Nie możesz myśleć tylko o tym, żeby błyskawicznie naładować akumulator. Nie wolno przeładowywać akumulatora! Wynika to stąd, że wtedy zwiększa się gęstość elektrolitu, a co za tym idzie, zmniejsza się wydajność akumulatora. Wtedy musisz kupić nowy.

Author: autoq.pl