Dlaczego pies może zachowywać się niegrzecznie?

Pieski są zwierzętami stadnymi, a w każdym stadzie są określone reguły. Czworonogi potrzebują zasad jasnych i klarownych (np. nie mogą spać na kanapie), które muszą być przestrzegane od początku pobytu w domu. Jedynie po pewnym czasie, gdy nasze przywództwo nie jest kwestionowane, możemy pozwolić sobie na ich rozluźnienie.

 

Należy przy tym pamiętać, że teoria dominacji coraz bardziej się dezaktualizuje- gdy pupil wskakuje na łóżko i kładzie się obok nas, może oznaczać, że nasze łóżko jest wygodniejszym miejscem od jego legowiska.
Podczas wprowadzania czy zmiany zasad należy być stanowczym oraz cierpliwym i nie pozwolić zwierzętom na złamanie nowych reguł nawet przez jeden raz, inaczej psy nie zrozumieją tego, co od nich żądamy, a może to wprowadzić zamieszanie w ich głowach i utrudnić nam późniejszą pracę, ale to, czy nam się uda wprowadzić nową zasadę, nie zależy też od nas, tylko od pojętności zwierzęcia. Od naszej stanowczości będzie zależało głównie to, czy nie damy sobie “wejść na głowę” i czy to my będziemy rzeczywistymi właścicielami zwierząt, czy to one będą (paradoksalnie) miały nas.

 

Więcej o psach na https://petportal.pl/

Author: autoq.pl